„Karviná odevzdá ve středu 19. června veřejnosti další lahůdku: v zámeckém parku je dokončená trasa pro bruslaře přes 2,3 km dlouhá.“ „In-line trasa je v Karviné vůbec první určená výhradně pro bruslaře, jinak se smí jezdit po trasách určených pro cyklisty.“ (Citace z http://www.karvina.cz)

Larischův zámek, pohled z parku

V červnu roku 2013 byla v karvinském Parku Boženy Němcové (Larischův park) otevřena stezka pro bruslení. Je to okruh něco přes 2 km dlouhý a co o stezce prohlásili před otevřením někteří činovníci města Karviné vidíte výše. Byť jsem po zkušenostech s „Cyklotrasou Olše“ skeptik, bruslit jezdím nejčastěji do Bohumína nebo do Nošovic, nakonec jsem se rozhodl, že tu „lahůdku“, která je navíc „určená výhradně pro bruslaře“ vyzkouším.

Tak jako „výhradně pro bruslaře“ není tahle stezka ani omylem. Využívá stávající komunikace, které byly nově vyasfaltovány, takže je samozřejmě využívána jak chodci, tak i cyklisty. A pozor - dva úseky v celkové délce něco kolem kilometru vedou po ulici, přístupné autům (Ulice Slámova a zhruba 500 metrů u kynologického cvičiště)!!!!!!! To je patrně ta anoncovaná lahůdka. Stezka je  v některých místech široká maximálně tak kolem jednoho a půl metru, asfalt rozhodně není žádný luxus „jen pro brusle“. U cvičiště je pak asfalt vyloženě „bruslení nepřívětivý“, protože tam cesta není ve správě města a to ji proto nemohlo opravit.

Stezka vede někdy velmi pěknými místy

Jestli je něco na té stezce fest dobré, tak to je prostředí, kterým vede. Zvláště část kolem jezírka (Lodičky) nemá podle mého názoru chybu, ale i jízda ve stínu letitých stromů má rovněž svoje kouzlo a je opravdu moc hezká. Ovšem tu a tam by to chtělo jednak pozametat stezku od napadaného listí nebo větví a větviček, a jednak tu a tam uklidit svinčík, který se povaluje na některých místech kolem stezky. V závěru bych řekl chvála bohu aspoň za to, byť znám města a místa, kde by asi tuhle stezku zhodnotili útrpným pohledem a nevěřícným zakroucením hlavy. Ale nechť, optimisticky si můžu myslet, že to je ta pověstná první vlaštovka. Co mně ale těžce drtí, je pocit,že na Magistrátu města Karviné jsou nějací lidé, kteří buď o takových projektech jako je cyklostezka nebo in line stezka už jen tak z principu lžou, nebo o nich vůbec nic neví a plácají, co jim slina na jazyk přinese. Jak může někdo na oficiálních stránkách města, pár dnů před otevřením napsat, že to je trasa „výhradně pro bruslaře“?!?!

Tu a tam by to chtělo pozametat

No, nebudu sprostý, nebudu sprostý, nebudu sprostý. Tyhle stránky chtějí být seriozní a slovník z havjyrně sem asi nepatří. Ale moc Vás prosím, karvinští „lidé z magistrátu“, nedělejte už ze mě …... hornického učně.