Každý, kdo je od nás, ví (doufám!!!!), že Těšínsko má jednu raritu - hoodně ale opravdu hooodně šikmý kostel. Jmenuje se Kostel sv. Petra z Alkantary a leží v Karviné – Dolech. Jeho náklon 6,8o je způsoben důlní činností a pozor - je větší, než sklon proslulé šikmé věže v Pise!

Barokní kostel byl postaven v roce 1736 hrabětem Wilhelmem Františkem Larischem na místě dřevěného kostelíka svatého Martina. Po zahájení těžby černého uhlí bylo od roku 1854 pod kostelem vytěženo 27 slojí v celkové mocnosti 46,82 metrů a kostel s okolím se propadly 37 metrů pod původní úroveň. Ještě počátkem devadesátých let minulého století se vážně uvažovalo o jeho demolici. V letech 1994-1995 proběhla generální oprava a zajištění objektu, roku 2012 byl kostel opět opravován a opatřen novou fasádou.

Kostel je osazen dvěmi novými zvony, ty původní byly během války odvezeny do Německa. Nebyly z nich ale odlity dělové koule či cokoliv jiného pro válečné účely, ale jsou v kostelních věžích a zvoní!! Jeden nedaleko Bonnu a druhý kdesi u Dortmundu.

Pokud se rozhodnete tento kostelík navštívit, připojuji kontakt na duchovní správu kostela -  tel.: +420 596 314 455, kde se dozvíte bližší a HLAVNĚ - chtějte jako průvodce pana faráře Víchu. Bezpodmínečně. Jako průvodce je totiž nepřekonatelný!!!!! Kolem kostela je také několik informačních tabulí, kde se něco dozvíte o historii Karviné a Karvinné. (Rozdíl vysvětlím v nějakém jiném článku :-) ).

A malá poznámka - někde jsem se dočetl, že kostelu se říká česká Pisa. Neříká, věřte mi, že ne. Jednak tenhle kostel není v Čechách ale ve Slezsku, a jednak se mu říká šikmý kostel, domorodci ovládající těšínské nářečí říkají šury kostel. Označení česká Pisa vymyslel patrně nějaký blb z Novy. Nebo Primy. Anebo Blesku.

Čelní pohled

Oltář

 V Německu, ve východním Frísku leží vesnice Suurhusen a tam mají taky kostel. Taky šikmý a o hodně starší než ten karvinský. Kostel v Suurhusenu pochází ze 13. století, jeho náklon je způsoben vlivem spodních vod a činí 5,19o. Němci se holedbají, že je zhruba o jednu desetinu stupně šikmější než šikmá věž v Pise, a je tudíž nejšikmější na světě, což prý je podepřeno i zápisem v Guinessově knize rekordů (Wikipedia). 

Kostel v Suurhusen

 

Ovšem my Karviňáci se tomu můžeme jen pousmát!!!